22 października 2020

Regał metalowy

By Monika

W dzisiejszych czasach regał metalowy jest nie tylko elementem przestrzeni biurowej, magazynowej czy warsztatowej, ale także elementem wystroju wnętrza idealnie wpisującym się w współczesne kanony architektury wnętrz. Industrial i loft czerpią przykład z regałów przemysłowych, lecz nie są już tak bardzo funkcjonalne. Co sprawia, że ten prosty i wytrzymały mebel jest tak powszechnie wykorzystywany? 

Prostota kształtów i form

Prosty, solidnie wykonany stelaż oraz nieskomplikowane półki. Zazwyczaj regał metalowy wykonywany jest ze stali oraz dodatkowo ocynkowany. Musi przecież być wytrzymały na duże obciążenia, stabilny i prosty w swojej formie. Służy jedynie do przechowywania towaru w magazynie, teczek w biurze czy książek w domu. O ile regały przemysłowe dają się dowolnie modyfikować, o tyle te domowe, stylizowane na styl industrialny, posiadają jeden, niezmienny kształt.

Funkcjonalność i ergonomia

Wytrzymałe na obciążenia półki magazynowe zazwyczaj mogą udźwignąć od 400 do 500 kilogramów, bez ryzyka odkształcenia. Średniej wysokości regał metalowy o standardowych wymiarach, może udźwignąć nawet do 800 kilogramów. Kluczową cechą jest stabilność i funkcjonalność. Regał ma uporządkować przestrzeń, jednocześnie zachowując optymalną ergonomię wnętrza, w którym się znajduje.

Gdzie korzysta się z regałów metalowych?

Prostota oraz funkcjonalność tych wszechstronnych mebli, sprawiają, że stosowane są wielu przestrzeniach. Regały przemysłowe oraz sklepowe muszą odznaczać się wysoką odpornością na ciężar oraz urazy mechaniczne. Warsztaty i garaże na swoim wyposażeniu mają regały składające się ze stołu i perforowanej ściany, gdzie dowolnie można umiejscowić półki i haczyki przeznaczone na wieszanie narzędzi. W biurze regał metalowy służy do przechowywania dokumentów i teczek. Powracając do przestrzeni domowej – współczesne aranżacje wnętrz sięgają po regały w swoich stylizacjach.

Nowoczesne regały

O ile te do przestrzeni biurowej będą kształtem i formą przypominać typowe regały przemysłowe, o tyle te do salonu czy pokoju, już takie nie będą. Style takie jak industrial i loft wprowadzają połączenia drewna i metalu, bazując na stalowych szarościach oraz rustykalnych dodatkach. W takich wnętrzach regał służy za półkę na książki, na ozdobne bibeloty i ramki ze zdjęciami. Ułożenie półek na różnych wysokościach często jest niemożliwe, w odróżnieniu od typowego regału biurowego, którego półki można dostosować do wysokości przechowywanych plików z dokumentami i teczkami.

Technologia prostooleh - pl.freepik.com