26 października 2020

Solidność i wytrzymałość regałów metalowych magazynowych

By Monika

Metal kojarzy się głównie z nowoczesnością, lekkością i chłodem. Z solidnością też, ale nie tak bardzo. Są inne tworzywa, które bardziej się z nią kojarzą. Regały z metalu mogą być jednak bardzo mocne. Te, które produkuje się dla magazynów, są bardzo solidne i wytrzymałe. To efekt ich budowy, ale też samych zastosowanych w nich materiałów.

Mocna metalowa konstrukcja z półkami

Najważniejszym, a nieraz jedynym, tworzywem w regale jest metal. Stal, choć cienka i lekka, ma dużą twardość i wytrzymałość. To mocne tworzywo, więc regał metalowy charakteryzuje się solidnością (https://www.regaly.biz/pol_m_Regaly-metalowe-1731.html). Jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie obciążenia. Ta druga cecha jest zasługą zarówno mocnych metalowych elementów konstrukcyjnych, jak i wytrzymałych półek. Regały magazynowe są zabezpieczone przed rdzewieniem: ocynkowane albo malowane proszkowo. Niekiedy przymocowywane są do podłogi albo do ściany, ale rzadko jest to konieczne. Taki regał może stać jako konstrukcja wolnostojąca. Jest nie tylko mocny, ale też stabilny.

Półki w regale magazynowym metalowym

Półki z metalu mają ograniczoną wytrzymałość na obciążenia. Nie jest ona mała, bo wytrzymują ciężar 40 kg czy nawet 80 kg. Są dobre pod tym względem, ale niekiedy potrzebne są jeszcze wyższe parametry. Dlatego stosuje się w regałach metalowych płyty meblowe. Udźwigną rzeczy o wadze 200 kg, a nawet dużo wyższej. Gdy w regale pojawi się solidna płyta wiórowa, to maksymalne obciążenie może wynosić i 500 kg. Jest to możliwe, dzięki takim elementom jak:

  • solidne słupy regału,
  • mocny stelaż pod półkę,
  • odpowiednia grubość płyty.

Gdzie trafiają te solidne regały?

Solidne regały metalowe z półkami to standardowe wyposażenie magazynów. Znajdują się głównie w małych i średnich. Wybiera się je, jeśli nie są potrzebne regały wysokiego składowania czy niższe, ale paletowe. Mogą służyć i w innych miejscach. Mocny regał przydaje się w warsztacie oraz w garażu. Pasuje do takich miejsc i znakomicie spełni swoje zadania. Tym bardziej sprawdza się w pomieszczeniach w domu np. w spiżarni, na strychu. W domu nie ma potrzeby, by regał metalowy wytrzymywał ogromne obciążenia. 100 kg na półkę zwykle wystarczy. Im lepsze parametry pod tym względem, tym droższy regał.

Metalowe regały są solidne. Magazynowe wyróżniają się pod tym względem. Niska waga, lekkość wizualna i nowoczesny wygląd to też ważne zalety. Dzięki nim wykorzystuje się stal na tak szeroką skalę. Ma duże znaczenie w budownictwie. Robi się z niej różne rzeczy. Służy do tworzenia regału o wysokości 2 m, ale też do stawiania regałów kilkumetrowych.

Zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com